تبليغاتX
گروه آموزشی استان کرمانشاه
 
علمی-آموزشی
 
با نام خدا


طرح درس سالانه ی درس شیمی برای زندگی ( شیمی1)

تهیه و تدوین : مریم تیموری

دبیر شیمی استان کرمانشاه


ماه های سال هفته تعداد جلسات موضوع درس صفحه ی کتاب ملاحظات
مهرماه
اول 1 مایعی کمیاب در عین فراوانی
منابع آب در طبیعت
1-5 شروع فصل ا
" دوم 2 جدیدپذیری طبیعی منابع آب
مصرف آشکار و نهان آب
6-9 به انواع فرآیندهای فیزیکی اشاره شود
" " 3 آب مایعی با ویژگیهای باور نکردنی 10-12
" سوم 4 مروری بر آموخته های گذشته 13-14
" چهارم 5 یادآوری خواص الکتریکی ماده
ساختار خمیده ی ملکول آب
توجیح برخی ویژگیهای غیر عادی آب
15-18 استفاده از مدل مولکولی
انجام آزمایش
" " 6 آب بعنوان یک حلال
آب و رسانایی الکتریکی
19-21
آبان اول 7 امتحان کتبی از اول کتاب تا صفحه ی 21 و رفع اشکال

" دوم 8 انحلال پذیری مواد جامد در آب 22-23 رسم و تفسیر نمودار
انجام آزمایش
" " 9 انحلال پذیری گازها در آب
اکسیژن موجود و اکسیژن مورد نیاز
23-25
" سوم 10 آلودگی گرمایی آب های طبیعی
همچون دانشمندان
25-30
" چهارم 11 آلاینده های اسیدی و تغییر PH آب
آلودگی آب توسط کاتیونهای سنگین
30-34 انجام آزمایش
" " 12 تأمین آب آشامیدنی
تصفیه ی طبیعی آب
آب سخت و روشهای نرم کردن آن
35-37
آذر اول 13 تصفیه ی آب شهری
تصفیه ی فاضلاب شهری
سرانجام ماجرا
38-42
" دوم 14 امتحان کتبی فصل یک و رفع اشکال

" " 15 در پی هوای پاکیزه
هوا ، تنفس و ادامه ی زندگی
هوا کره را بهتر بشناسیم
45-50 شروع فصل دوم
" سوم 16 فشار هوا و تغییر ارتفاع از سطح زمین 51-53 تفسیر و رسم نمودار
" چهارم 17 فشار چیست
قانون بویل
53-56
" " 18 قانون شارل
چرا گازها اینگونه رفتار می کنند
57-60
دی اول 19 هوا کره معدنی سرشار از مواد شیمیایی
اکسیژن فراوانترین عنصر در کره ی زمین
60-63
" دوم 20 امتحان کتبی از فصل دوم تا صفحه ی 64 و رفع اشکال
بارم فصل یک و دو برای امتحان نیمسال به دانش آموز یاد آوری شود
" " 21 مروری بر مطالب گذشته و رفع اشکال
شروع امتحانات نیمسال اول
بهمن اول 22 هوا کره ظرفی برای دور ریختن مواد زاید
هوا کره چه نقشی ایفا می کند
اثر گاخانه ای
64-68
" دوم 23 چه آلاینده ای در انتظار ماست
در پناه اوزون
68-72
" " 24 آلودگی هوا / آلودگی های طبیعی /انسان و آلودگی هوا با آلاینده ها بیشتر آشنا شویم 73-76
" سوم 25 اوزون مولکولی دوچهره
باران اسیدی / کنترل آلودگی
73-76
" چهارم 26 امتحان کتبی از صفحه 64 تا پایان فصل 2 و رفع اشکال

" " 27 مصرف دوباره تنها راه ادامه
منابع طبیعی و انواع آن
منابع شیمیایی نیازها و محدودیت ها
81-84 شروع فصل سوم
اسفند اول 28 پایستگی ماده - خوی طبیعت
جرم اتم ها و شمارش اتم ها با ترازو
84-87
" دوم 29 عنصرهای شیمیایی و جدول تناوبی 88-92 استفاده از جدول تناوبی
" " 30 خواص عصرها را چه عاملی تعیین می کند
بهبود خواص ماده
چگونه از منابع شیمیایی استفاده می کنیم
زباله و زباله سازی
92-98
" سوم 31 زباله های شهری و راههای دفع آنها
چگونه می توان عمر منابع تجدید ناپذیر را طولانی کرد
زباله های جامد
98-101
" چهارم 32 زباله های پلاستیکی
بازگردانی پلاستیک ها
کاغذ و مقوا
بازگردانی کاغذ
102-105
" " 33 راه های دیگر افزایش عمر منابع شیمیایی: جایگزینی
امتحان کتبی از فصل 3 تا صفحه ی 106
106-110
فروردین سوم 34 طلای سیاه اندوخته ای رو به پایان
نفت یک سوخت فسیلی است
پراکندگی منابع نفتی در جهان
111-116 شروع فصل 4
" چهارم 35 نفت چیست؟ با آن چه کنیم؟
کارکردن با طلای سیاه
پالایش نفت خام
سوختن یا ساختن
117-120 بررسی فراورده های نفتی ، همراه با کار گروهی دانش آموزان
" " 36 نگاهی به مولکولهای نفت
شیمی آلی
ویژگی بی همتای اتم کربن
هیدروکربنهای سیر شده
121-124
اردیبهشت اول 37 ایزومر
برخی از ویژگیهای مهم آلکانها
125-127
" دوم 38 بهبود کیفیت سوخت 127-130
" " 39 ساخت مواد سودمند
فراتر از آلکانها
مولکولهای سازنده ی دیگر
فراورده های پترو شیمیایی
131-134
" سوم 40 جایگزینهای نفت
جایگزین نفت برای سوزاندن
جایگزین نفت برای ساختن
134-137
" چهارم 41 امتحان کتبی فصل 4و رفع اشکال
بارم نمرات امتحان خرداد ماه به دانش آموز یاد آوری شود
" " 42 مروری بر مطالب گذشته و رفع اشکال از کل کتاب



  نوشته شده در  شنبه 1387/12/17ساعت 9:23  توسط اعضای گروه آموزشی درس شیمی   | 

الگوی عمومی طرح درس روزانه

 

1-      مشخصات :

نام درس :                  موضوع :                     کلاس :                     دوره :              تعداد دانش آموزان :

نام معلم :                       نام دبیرستان :                          تاریخ :              شماره طرح درس :          زمان :

 


2-       اهداف درسی:

شامل اهداف زیر می باشد

1-     اهداف کلی:

هدف کلی نشان می دهد که پیام درس چیست ؟ این درس می خواهد چه بگوید؟

گاهی اهداف کلی با عنوان درس یکی است و گاهی این دو با کمی تفاوت بیان می شوند. بنابراین دقت شود که اهداف کلی  با عنوان درس اشتباه نگردد.

این اهداف در طی جملاتی با افعال ( آشنا شوند ، بشناسند ، بدانند ، بفهمند ، درک کنند ، یاد بگیرند ، ...) بیان می شوند.

2-   اهداف جزیی:

اهداف جزیی شامل مفاهیم مهمی است که پیش نیاز رسیدن به هدف کلی ست ، برای اینکه هدف کلی از ابهام خارج شود و تکلیف دانش آموز مشخص ترگردد، هدف کلی به چند هدف جزیی تقسیم شده .

این اهداف نیز  در طی جملاتی با افعال ( آشنا شوند ، بشناسند ، بدانند ، بفهمند ، درک کنند ، یاد بگیرند ، ...) بیان می شوند.

3-   اهداف رفتاری :

 فعالیتهایی که معلم انتظار دارد پس از پایان درس از دانش آموزان سر بزند. هدف رفتاری قابل مشاهده و اندازه گیری است و ابهامی در آن دیده نمی شود . شامل مخاطب – شرایط – معیار – فعل رفتاری دانش آموزان است

( مثال: دانش آموز با استفاده از جدول الکترونگاتیوی بتوانند قطبی ، ناقطبی و یا یونی بودن پیوند بین دو اتم را تشخیص بدهد )

معمولاً انتظارات معلم در عملکرد آموز در حیطه های شناختی ، عاطفی ، روان حرکتی نوشته می شود.

هدف کلی به اهداف جزیی و اهداف جزیی به اهداف روان حرکتی تبدیل می شود.

 


3-      وسایل آموزشی:

بر اساس الگوی انتخاب شده وسایل را از قبل در نظر گرفته و قید می شود.

 


4-      روش تدریس :

روش تدریس را بر اساس الگوی انتخاب شده و شرایط کلاس ، انتخاب و در نظر گرفته می شود ( مثال : روش نمایشی ، مباحثه ، گروهی ، آزمایشی ...)

 


5-      فعالیتهای قبل از شروع:

سلام و احوالپرسی بررسی وضع روحی و روانی شاگردان ، حضور و غیاب ، رسیدگی به تکالیف یا گروه بندی دانش آموزان

 


6-          ارزشیابی تشخیصی :

سوالات کتبی یا شفاهی برای اطمینان از فهم درس قبلی مخصوصاً اگر مربوط به درس جدید باشد. تا معلم بداند درس جدید را از کجا آغاز کند.

 


7-          ایجاد آمادگی و انگیزه :

فعالیتی که شما بوسیله ی آن باید سعی کنید بین تجربه ها و دانستی ها ی قبلی شاگردان و هدفهای آموزشی درس ارتباط برقرار کند. و حس کنجکاوی آنها را بر انگیخته کند مانند یک  نمایش، تصویر، آوردن چند وسیله یا یک پرسش

 


8-         ارائه درس جدید :

طبق گام های الگوی تدریس نوشته شود

 


9-         فعالیتهای تکمیلی :

مرور کردن ، خلاصه کردن ، جمع بندی ، نتیجه گیری

 


10-        ارزشیابی پایانی :

باید با توجه به هدف های رفتاری که درابتدای طرح درس نوشته شده ، صورت گیرد ، زیرا منظور از ارزشیابی این است که بدانیم آیا دانش آموزان به آن هدفهای رسیده اند یا نه؟

 


11-      تعیین تکلیف :

با توجه به اهداف درسی و به منظور یادگیری آنها انتخاب شود.

 


گرد آورنده : م- نقشبندی

 

  نوشته شده در  جمعه 1387/12/09ساعت 15:4  توسط اعضای گروه آموزشی درس شیمی   | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM